බුදුරජාණන් වහන්සේ පහළ වූයේ ලංකාවේද?

//බුදුරජාණන් වහන්සේ පහළ වූයේ ලංකාවේද?

බුදුරජාණන් වහන්සේ පහළ වූයේ ලංකාවේද?

මහබෝසතුන් දුෂ්කරක්‍රියා කළ උරුවෙල් දනව්ව

සිද්ධාර්ථ ගෞතම බෝධිසත්වයන් වහන්සේ සම්මා සම්බෝධිය අවබෝධ කරගත් බෝධි මණ්ඩලය හා ඒ අවට ප්‍රදේශය උරුවෙල් දනව්ව ය. උරුවේලා යනු විශාල වැලි ඉවුර හෙවත් වාලුකා තලයයි. බෝසතාණන් වහන්සේට පෙර මෙහි දස දහසක් තවුසෝ වාසය කළහ. ඔවුන්ගෙන් යමෙකුට අකුසල සහගත කල්පනාවක් පහළ වුවහොත් එකෙණෙහිම වැලි කූඩයක් ගෙනැවිත් දැමිය යුතු විය. එසේ ගෙනැවිත් දැමූ වැලිවලින් මෙම පෙදෙස පිරී පැවතුන හෙයින් උරුවෙලා යනුවෙන් හැඳින්විණි. උරුවෙල් දනව්වේ ප්‍රසාදජනක සුදුවැලි තලා ඇති, මනා දිය දහර ඇති, සිත්කළු නදිය ගලා බසිනා, පසෙක ඇති රමණීය වන ලැහැබ බෝසතුන්ගේ සිත් ඇදගත්තේය. එහි පැවති සිත්කළු බව, රමණීයත්වය සපිරි ස්වභාව සෞන්දර්යය දුටු බෝධිසත්වයන් වහන්සේ අනුත්තර නිර්වාණය අවබෝධය සඳහා වෙර වැඩීමට උරුවෙල් දනව්වෙහි සේනානි නියම්ගම සුදුසු භූමිභාගය බව සිතු සේක. මහබෝසතුන් දුෂ්කරක්‍රියා සමයෙන් පසු මැදුම් පිළිවෙතේ පිළිවෙත් සපුරා බුද්ධගයා බෝමැඩදී සම්මා සම්බුද්ධත්වය සාක්ෂාත් කළ සේක. උරුවෙල් දනව්වේ ගයා ශීර්ෂයෙහි පිහිටි පිප්ඵලී හෙවත් ඇසතු බෝධිමූලයේදී සම්බෝධිය පසක් කරගත් හෙයින් මෙම ප්‍රදේශය බුද්ධගයාව නමින් ද ඇසතු වෘක්ෂය බෝධිය යනුවෙන් ද ව්‍යවහාරයට පැමිණියේය. උරුවෙල් දනව්ව පිහිටියේ ගයාවට දකුණු දෙසිනි. බුදුසමය පිළිබඳ ශ්‍රේෂ්ඨතම සිදුවීම බෝධිසත්වයන් වහන්සේ සම්බුද්ධත්වය සාක්ෂාත් කිරීම හෙයින් ඊට කේන්ද්‍රස්ථානය වූ බුද්ධගයාව බෞද්ධයන්ගේ පරම පූජනීය ස්ථානයකි. ගෞතම බෝසතුන් යම් අසුනක වැඩහිඳ දසමාර සේනා ජයගෙන, තුන්ලොවට අග්‍රවූ සම්මා සම්බෝධිය අවබෝධ කළ සේක් ද, ඒ වජ්‍රාසනය හා ජය ශ්‍රී මහා බෝධිය සුපිහිටියේ බුද්ධගයාවේය.

මේ හැර රුවන් සක්මන, අනිමිස ලෝචන පූජාව, රතනාගරය, අජපාල නුගරුක, මුචලින්ද විල, රාජායතන චෛත්‍යය, ප්‍රාග්බෝධි පර්වතය, කොකුම් සෑය, සුජාතා ස්ථූපය, සතරවරම් දෙවිවරුන් පාත්‍ර පිළිගැන්වූ ස්ථානය, උරුවේල කාශ්‍යප – නදී කාශ්‍යප – ගයා කාශ්‍යප තුන්බෑ ජටිලයන් ප්‍රධාන දහසක් ජටිලයන් දමනය කළ ස්ථානය (මෙම ස්ථානය අද හඳුන්වනු ලබන්නේ ධර්මාරණ්‍යය නමිනි), තපස්සු භල්ලික වෙළඳ දෙබෑයන් විළඳ මීපිඩු පිදූ ස්ථානය ආදී සම්බුදු සිරිත හා බැඳුණු පූජනීය ස්ථාන රාශියක් පිළිබඳ පාහියන් හා හියුං සියෑං තෙරවරුන් ඇතුළු දේශාටකයන්ගේ වාර්තාවල දැක්වේ. උරුවෙල් දනව්වේදී සයවසරක් දුෂ්කර ක්‍රියා කරමින් ආර්ය පර්යේෂණයක නිරත වූ බෝධිසත්වයෝ අවසානයේදී මධ්‍යම ප්‍රතිපදාව සොයාගෙන සීල සමාධි ප්‍රඥා වඩා නොබෝ කලෙකින් සව් කෙලෙසුන් නසා සම්බෝධිය පසක් කරගත් සේක.

උත්තම ශ්‍රී සම්බුද්ධත්වය සාක්ෂාත් කළ අසිරිමත් බුද්ධගයා පින්බිම

දෙව් මිනිසුන්ගේ ශාස්තෘ වූ ගෞතම සම්බුදුරජාණන් වහන්සේ දසමාරසේනා ජයගෙන තුන්ලෝකාග්‍රව සම්මා සම්බුද්ධත්වය සාක්ෂාත් කළ සේක් උතුම් බුද්ධගයා පින්බිමේදී විජය ශ්‍රී බෝධි මූලයේදී ය. එකල මගධ රාජ්‍යයට අයත් වූ බුද්ධගයාව වර්තමාන ඉන්දියාවේ බිහාර් ප්‍රාන්තයේ ගයා දිස්ත්‍රික්කයේ ගයා නගරයේ සිට දකුණු දෙසට කි.මී.16ක් පමණ දුරින් පිහිටා තිබේ. අපගේ ගෞතම බුදුරජාණන් වහන්සේගේ සම්බුද්ධත්වය හා සබැඳුණු බොහෝ පූජනීය ස්ථාන බුද්ධගයාවේදී දැකබලා වන්දනා කළ හැකිය. අපගේ ශාස්තෘන් වහන්සේ සම්බුද්ධත්වය සාක්ෂාත් කළ උත්තම පින්බිම සාදරයෙන් පිදීමක් ලෙස බුද්ධගයා විහාරය ඉදිකොට තිබේ. එහි කටයුතු වීරදේව නම් භික්ෂූන් වහන්සේ විසින් අරඹා ඇති අතර පසුව ධර්මාශෝක අධිරාජයා විසින් අඩි 160ක් උසැතිව මනරම්ව කරවා තිබේ. විහාරය ඇතුළත ජීවමාන බුදුරජුන් සිහිපත් කරවන, මහා පුරුෂ ලක්ෂණ ඉස්මතු වන, භූමි ස්පර්ශ මුද්‍රාවෙන් යුතු සොඳුරු බුදුපිළිම වහන්සේ නමක් වැඩ සිටී. කලින් කලට දඹදිව ඇති වූ අන්‍යාගමික ආක්‍රමණ හේතුවෙන් බෞද්ධ අයිතියෙන් බැහැර වී ගිය මෙම බුද්ධගයා වජිරාසන ශුද්ධ භූමිය ශ්‍රීමත් අනගාරික ධර්මපාල උතුමාණන් මූලික වී යළි බෞද්ධ අයිතියක් බවට පත්කරගෙන තිබේ.

ජය ශ්‍රී මහා බෝධීන් වහන්සේ

By |2018-07-15T16:26:23+00:00July 15th, 2018|sadaham lipi|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment